Paszport jest niezbędnym dokumentem, który należy przy sobie posiadać na czas podróży poza granice kraju. Jeśli nie posiadasz dowodu osobistego, paszport jest wręcz obligatoryjnym dokumentem, gdy podróżujesz do krajów Unii Europejskiej, a także poza nie.

Weryfikacja tożsamości na lotnisku, czy podczas kontroli paszportowej odbywa się poprzez dokładne sprawdzenie zdjęcia do paszportu. Dlatego bardzo ważne jest, aby spełniało ono wymogi punktów paszportowych w Polsce. Aktualnie wymaganym zdjęciem do paszportu jest zdjęcie biometryczne. Tego typu fotografię możesz wykonać w jednym z punktów fotograficznych w Wałbrzychu. W naszym serwisie zamieściliśmy listę adresów fotografów, którzy bez problemu podejmą się wykonania takiej usługi. Możesz zaoszczędzić sporo czasu, rezerwując wykonanie zdjęcia poprzez nasz serwis. Uzyskasz wtedy 20-procentowy rabat na pakiet zdjęć do paszportu.

Zdjęcia do paszportu a wymogi

Współcześnie wykonywane zdjęcia paszportowe muszą posiadać cechy biometryczne, czyli takie, które umożliwiają identyfikację pasażera po stałych cechach fizycznych jego twarzy. Zdjęcia do paszportu w 2021 roku muszą mieć wymiary 3,5 x 4,5 cm, powinny być dobrze wyostrzone i prawidłowo skontrastowane. Wizerunek osoby na zdjęciu powinien obejmować całą twarz, aż po górną część barków, co łącznie stanowi około 70-80 procent powierzchni zdjęcia.

Wymogi zdjęcia do paszportu, jeśli chodzi o ubiór, nie są sprecyzowane. Należy ubrać się w dowolny strój, jednak należy zadbać o wyraźny i niczym nieprzysłonięty owal twarzy. Wszelkie akcesoria, które utrudnią weryfikację tożsamości, spowodują, że zdjęcie zostanie odrzucone przez urzędnika i będzie trzeba wykonać je jeszcze raz. Fotografię wykonuje się na jasnym tle, zatem dobrze byłoby ubrać ciuchy, które będą z nim kontrastować.

Pozując do zdjęcia należy zachować naturalny wyraz twarzy. Głowa oraz wzrok muszą być zwrócone w stronę obiektywu. Nie wolno ubierać okularów z ciemnymi szkłami, a także nakrycia głowy. Punkty paszportowe nie akceptują tak wykonanych zdjęć, chyba że petent złoży stosowne oświadczenie (zaświadczenie lekarskie o wadzie wzroku lub oświadczenie o przynależności do wspólnoty religijnej).

Zdjęcie do paszportu dla dziecka

Fotografia w przypadku dzieci zawsze jest nieco trudniejsza. Nie jest łatwo uchwycić w kadrze twarz dziecka o naturalnym wyrazie. Z tego też powodu zdjęcia do paszportu dla niemowlaka czy dziecka są traktowane nieco łagodniej przez urzędników. Dzieci muszą zachować jedynie wyraźny kontur twarzy.

Ile zdjęć do paszportu dla dziecka należy przedłożyć?

Urzędnik będzie wymagał jednej sztuki kolorowej fotografii wysokiej jakości i o wymaganym formacie.

Ile sztuk zdjęć do paszportu potrzebuje dorosły?

Podobnie jak w przypadku zdjęcia niepełnoletnich, osoby dorosłe także muszą przedłożyć jedną sztukę kolorowej fotografii, spełniającej urzędowe wymogi.

Wyrabianie paszportu trwa około 30 dni. Aktualny status swojego dokumentu sprawdzisz na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji obywatel.gov.pl.