Dowód osobisty jest obowiązkowym dokumentem każdego obywatela Polski. Bez posiadania dowodu nie załatwisz żadnych urzędowych spraw, nie uzyskasz kredytu w banku, nie wyjedziesz nawet poza granice kraju. Obowiązek posiadania dokumentu tożsamości nakłada na swoich obywateli rządowa ustawa o dowodach osobistych.

Poprawność dokumentu tożsamości definiowana jest poprzez zawarte w nim dane osobowe oraz zdjęcie. Aby w ogóle rozpoczął się proces realizacji dokumentu, w urzędzie musisz złożyć wniosek oraz odpowiednio wykonane zdjęcie do dowodu. Poszukujesz fotografa, który wykona zdjęcie zgodnie z wymaganiami? Adresy najlepszych fotografów w Wałbrzychu znajdziesz na naszej stronie internetowej. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na oczekiwanie w kolejce po zdjęcie dowodowe, zarezerwuj usługę online poprzez nasz serwis. Otrzymasz od nas 20 procent zniżki na usługę.

Zdjęcia do dowodu osobistego w 2021 roku – wymagania

Urzędy narzucają konkretne wymogi, jakie musi spełnić fotografia do dowodu tożsamości. Najważniejszą z nich są wymiary zdjęcia do dowodu. Format fotografii zależny jest od tego, gdzie składasz wniosek o wyrobienie dokumentu.

  • W urzędzie – składając wniosek tradycyjną metodą (osobiście w urzędzie właściwym dla twojego miejsca zamieszkania), będziesz musiał przedłożyć zdjęcie w rozmiarze 3,5 x 4,5 cm. Jest to standardowy format fotografii dokumentowej, wymagany do większości rodzajów dokumentów
  • Przez Internet – składając wniosek online, będziesz musiał załączyć fotografię w formie elektronicznej. Rozmiar zdjęcia do dowodu składanego przez Internet musi mieć dokładnie 492 x 633 piksele. Waga zdjęcia nie może przekroczyć 2,5 MB.

Inne wymogi urzędowe mówią, że zdjęcie powinno być aktualne. Fotografia powinna być wykonana później niż pół roku temu. Zdjęcia sprzed kilku lat nie umożliwiają poprawnej weryfikacji tożsamości obywatela, zatem zostaną z góry odrzucone przez urzędnika.

Osoba na zdjęciu fotografowana jest przez fachowca, który nakaże ustawić się w pozycji na wprost aparatu. Głowa oraz wzrok fotografowanego będą musiały być skierowane prosto w obiektyw, należy zachować też powagę (bez uśmiechu czy innej mimiki). Do zdjęcia można nałożyć delikatny makijaż oraz biżuterię.

Jednym z urzędowych wymogów, którego należy przestrzegać, jest zakaz wykonywania zdjęcia osobom w ciemnych okularach lub z nakryciem głowy. Pozwolenie na wykonanie takiego zdjęcia mają jedynie osoby z wadą wzroku (z orzeczeniem o niepełnosprawności) lub osoby wyznania, które nakazuje noszenia okrycia głowy na co dzień. W każdym przypadku należy przedłożyć w urzędzie odpowiednie zaświadczenie.

Wymagania techniczne

Fotograf powinien zadbać o to, by osoba na zdjęciu zajmowała do 80 procent jego powierzchni. Fotografia musi być wykonana w kolorze. Musi prezentować wysoką jakość, bez widocznych pikseli czy efektu czerwonych oczu. Fotografia powinna być tak skontrastowana, aby przedstawiała naturalny kolor skóry jego właściciela. Zdjęcie powinno wykonywać się na tle jasnego tła w kolorze szarym lub białym.

Jak się ubrać do zdjęcia do dowodu?

Urzędnicy nie narzucają wymagań dotyczących stroju. Warto jednak odpowiednio przygotować się do zdjęcia do dowodu osobistego, ponieważ dokument ten będzie obowiązywał nas przez kolejne kilka lat. Na pewno warto zadbać o to, by strój był inny od koloru tła zdjęcia. Można ubrać gładką bluzkę w stonowanym kolorze, dobrze się uczesać i dobrać odpowiednie dodatki. Należy pamiętać o tym, by kontury twarzy nie były przysłonięte żadnym elementem, który mógłby utrudnić przyszłą weryfikację tożsamości.

Ile czasu trwa wyrobienie dowodu?

Wyrobienie dowodu osobistego to kilkuetapowy proces, który trwa łącznie około 30 dni kalendarzowych. Jeśli musisz wyjechać lub załatwić coś w pilnym trybie, możesz postarać się o przyspieszenie wyrobienia dokumentu. W tym celu należy złożyć w urzędzie odpowiednie pismo, koniecznie dobrze umotywowane.

Status wyrabiania swojego dokumentu możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, pod adresem obywatel.gov.pl.