Ówczesne dokumenty tożsamości muszą posiadać specyficzne znaki, które ułatwią sprawdzenie, czy dokument jest oryginalny. W przypadku paszportu dodatkowym, obowiązkowym elementem jest zdjęcie biometryczne. Czym jest takie zdjęcie, jakie są wymagania urzędowe oraz gdzie je wykonać? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Co to jest zdjęcie biometryczne?

Zdjęcie tego typu musi przedstawiać osobę, której weryfikacja tożsamości odbywa się poprzez sprawdzenie stałych cech fizycznych twarzy. Podczas kontroli paszportowej sprawdza się rozstaw oczu, układ kości policzkowych, a także kształt ust czy nawet szerokość nosa. Można dzięki temu wykryć ewentualne zagrożenie, które często pojawia się na międzynarodowych lotniskach. Zdjęcie biometryczne umożliwia identyfikację tożsamości także wtedy, gdy osoba zmieni swój wygląd – na przykład przefarbuje włosy na inny kolor czy zapuści zarost.

Fotografia o cechach biometrycznych musi być wykonana z rozporządzenia Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (z ang. ICAO), której zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa pasażerów w ruchu powietrznym. Wzór zdjęcia biometrycznego można znaleźć w Internecie.

Wymagania urzędowe

Zdjęcie do paszportu, jak każda fotografia dokumentowa, musi być aktualna i wykonana na jasnym tle. Wymiary zdjęcia biometrycznego to 35 x 45 mm. Osoba na zdjęciu musi koniecznie zachować naturalny wyraz twarzy, co ułatwi identyfikację podczas kontroli paszportowej. Nie wolno się uśmiechać ani mieć innej miny, niż naturalna. Nie wolno także posiadać okularów z ciemnymi szkłami ani nakrycia głowy. Należy pamiętać, aby owal twarzy był widoczny i nieprzysłonięty biżuterią, fragmentem odzieży czy innym elementem ozdobnym.

Fotografia biometryczna musi być wykonana na wysokiej jakości papierze fotograficznym i przedstawiać sylwetkę osoby od czubka głowy aż po dolną część szyi. Powyższe wymagania są obowiązkowe dla celów wyrobienia paszportu. Jeśli którykolwiek z wymogów nie zostanie spełniony, urzędnik odrzuci zdjęcie, a ty będziesz musiał wykonać je jeszcze raz.