Instytucje zajmujące się realizowaniem i wydawaniem dokumentów mają określony czas na wykonanie usługi. W przypadku dowodów osobistych i paszportów termin oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi do 30 dni kalendarzowych. Urzędnicy w międzyczasie wielokrotnie odwiedzani są przez petentów, którzy co kilka dni pytają, czy dowód jest gotowy do odbioru. O tym, na jakim etapie realizacji jest twój dokument, możesz łatwo sprawdzić w Internecie.

Czy dowód jest gotowy do odbioru?

Odpowiedź na to pytanie uzyskasz wchodząc na stronę obywatel.gov.pl. Witryna jest własnością Ministerstwa Cyfryzacji i umożliwia sprawdzenie, na jakim etapie jest twój dokument, bez konieczności wychodzenia z domu. Usługa dostępna jest dla wszystkich korzystających z serwisu i nie ponosi się z tego tytułu żadnych kosztów.

Na stronie głównej obywatel.gov.pl odszukaj frazę „Sprawdź, czy dowód jest gotowy”. Po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na podstronę, gdzie trzeba będzie podać numer sprawy twojego dokumentu. Numer taki znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku. Wydruk taki otrzymasz od urzędnika w dniu składania dokumentów o wydanie dowodu tożsamości. Po wpisaniu ciągu cyfr zobaczysz, jaki status realizacji ma twój dokument. Jeśli okaże się, że dowód jest gotowy do odbioru, możesz wybrać się do urzędu i otrzymać dokument.

Miej na uwadze, że gotowy dowód urzędnik wyda jedynie jego właścicielowi. Istnieje też możliwość odbioru dowodu przez osobę trzecią, jednak powinna ona okazać urzędnikowi pisemne upoważnienie poświadczone przez notariusza.

Czy mój paszport jest gotowy do odbioru?

W przypadku paszportu procedura jego wyrabiania jest identyczna. Złożony w punkcie paszportowym wniosek zostanie zrealizowany w ciągu 30 dni. Status dokumentu również można sprawdzić na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Po wejściu na stronę główną znajdź zakładkę „Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy”, wpisz numer swojego wniosku i zobacz, kiedy możesz spodziewać się odbioru gotowego dokumentu. Paszport odbierzesz w punkcie, w którym złożyłeś wniosek.